Kansainvälinen koiranäyttely 11.-12.7.2020

Kansainvälinen koiranäyttely 11.-12.7.2020

Lauantaina 11.7.2020 arvostellaan FCI:n roturyhmät 2, 7, 8, 9 ja 10
Sunnuntaina 12.7.2020 arvostellaan FCI:n roturyhmät 1, 3, 4, 5 ja 8

Lauantaina 11.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 7, 8, 9, 10
FCI 2 – Pinserit, snautserit, molossityypiset ja sveitsinpaimenkoirat
FCI 8 – Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat
FCI 9 – Seurakoirat ja kääpiökoirat
FCI 7 – Kanakoirat
FCI 10 – Vinttikoirat

Sunnuntaina 12.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 5, 6
FCI 1 – Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)
FCI 3 – Terrierit
FCI 4 – Mäyräkoirat
FCI 5 – Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
FCI 6 – Ajavat ja jäljestävät koirat
Näyttelyssä arvostellaan myös pennut (7kk – alle 9kk).
Sunnuntai Junior Handler SM-osakilpailu ja Keski-Pohjanmaan kennelpiirin Junior Handler piirinmestaruuskilpailu.

Järj. Keski-Pohjanmaan kennelpiiri ry


Tuomarit

HUOM: muutokset ovat mahdollisia Koiramme-lehden ilmestymiseen saakka!

31.12.2019: shih tzun tuomari päivitetty julkaisun jälkeen

Lauantai 11.7.2020

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Knut Sigurd Wilberg, Norway
aidi, alentejonkoira, englanninbulldoggi, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, rottweiler, shar pei, snautserit, tiibetinmastiffi, uruguayncimarron Angel Garach Domech, Spain
berninpaimenkoira, newfoundlandinkoira Charlotte Höier, Denmark
apinapinseri, bernhardinkoirat, bokseri, bordeauxindoggi, broholminkoira, bukovinankoira, cane corso, dobermanni, hovawart, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, tanskandoggit Elena Gindullina, Russian Federation
bullmastiffi, castro laboreironkoira, dogo argentino, espanjanmastiffi, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, landseer, leonberginkoira, mallorcandoggi, mastiffi, napolinmastiffi, sao miguelinfila, sarplaninac, suursnautserit, tornjak, tosa, venäjänmustaterrieri Hans Almgren, Sweden
appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, kanariandoggi, kääpiöpinseri, pinseri Kaisa Metteri-Gold
kääpiösnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Kimmo Mustonen

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Hans Almgren, Sweden
gordoninsetteri, stabijhoun Hans Almgren, Sweden
muut rodut Linda Volarikova, Slovakia

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Antoan Hlebarov, Bulgaria
amerikancockerspanieli, amerikanvesispanieli, barbet, cockerspanieli, espanjanvesikoira, kooikerhondje, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, viiriäiskoira Alenka Pokorn, Slovenia
fieldspanieli, irlanninvesispanieli Antoan Hlebarov, Bulgaria
chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, friisinvesikoira, kiharakarvainen noutaja, lagotto romagnolo, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli, walesinspringerspanieli Laurent Heinesche, Luxembourg
kultainennoutaja, labradorinnoutaja Pekka Teini
venäjänspanieli Tiina Taulos

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Angel Garach Domech, Spain
griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, pekingeesi, kromfohrländer, markiesje, petit brabancon, phalène, shih tzu Angel Garach Domech, Spain
bolognese, bostoninterrieri, chihuahua, lyhytkarvainen, coton de tuléar Antoan Hlebarov, Bulgaria
mopsi Charlotte Höier, Denmark
tiibetinterrieri Hans Almgren, Sweden
havannankoira, papillon Juha Kares, Usa
bichon frisé, chihuahua, pitkäkarvainen Jussi Liimatainen
cavalier kingcharlesinspanieli, kingcharlesinspanieli, lhasa apso Knut Sigurd Wilberg, Norway
venäjänbolonka, venäjäntoy, lyhytkarvainen, venäjäntoy, pitkäkarvainen Laurent Heinesche, Luxembourg
löwchen, maltankoira, prahanrottakoira, tiibetinspanieli Rade Vesic, Serbia
villakoirat Sanna Koponen
ranskanbulldoggi Tiina Taulos

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Jussi Liimatainen
azawakh, englanninvinttikoira, italianvinttikoira, venäjänvinttikoira, whippet Attila Czeglédi, Hungary
afgaaninvinttikoira, espanjanvinttikoira Jussi Liimatainen
irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Kaisa Metteri-Gold

Ryhmäkilpailut
FCI 2 Hans Almgren
FCI 7 Linda Volarikova
FCI 8 Alenka Pokorn
FCI 9 Rade Vesic
FCI 10 Attila Czeglédi
Paras veteraani Antoan Hlebarov
Paras kasvattajaryhmä Kaisa Metteri-Gold


Sunnuntai 12.7.2020


Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Attila Czeglédi, Hungary
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira / beauceron, belgianpaimenkoirat, bergamasco, bordercollie, bouvier, ceskoslovensky vlcak, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, puli, muut värit, puli, valkoinen, pumi, serra de airesinpaimenkoira Alenka Pokorn, Slovenia
pieni amerikanpaimenkoira, schapendoes Antoan Hlebarov, Bulgaria
lancashirenkarjakoira, saarloos wolfhond, slovakiancuvac, valkoinenpaimenkoira, welsh corgi pembroke Attila Czeglédi, Hungary
maremmano-abruzzese, pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie, welsh corgi cardigan Charlotte Höier, Denmark
shetlanninlammaskoira Hans Almgren, Sweden
brienpaimenkoira / briardi Linda Volarikova, Slovakia
kuvasz, lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, partacollie, picardienpaimenkoira, pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saksanpaimenkoira, saksanpaimenkoira pitkäkarvainen, schipperke, tsekinpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Rade Vesic, Serbia

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Knut Sigurd Wilberg, Norway
dandiedinmontinterrieri, manchesterinterrieri Attila Czeglédi, Hungary
irlanninterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri, vehnäterrieri, yorkshirenterrieri Juha Kares, Usa
amerikanstaffordshirenterrieri, bedlingtoninterrieri, bullterrieri, cairnterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, skyenterrieri Jussi Liimatainen
australianterrieri, borderterrieri, jackrussellinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Kaisa Metteri-Gold
airedalenterrieri, glen of imaalinterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kerrynterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, walesinterrieri Knut Sigurd Wilberg, Norway
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, brasilianterrieri, ceskyterrieri, englanninkääpiöterrieri, japaninterrieri, tenterfieldinterrieri Rade Vesic, Serbia

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Antoan Hlebarov, Bulgaria
kaikki rodut Elena Gindullina, Russian Federation

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Laurent Heinesche, Luxembourg
islanninlammaskoira Attila Czeglédi, Hungary
volpino italiano Juha Kares, Usa
alaskanmalamuutti, lapinporokoira, suomenlapinkoira Kimmo Mustonen
amerikanakita, eurasier Knut Sigurd Wilberg, Norway
akita, american eskimo dog, basenji, dansk spids, etnankoira, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, kleinspitzit, siperianhusky Laurent Heinesche, Luxembourg
buhund, chow chow, ibizanpodencot, kishunkoira, länsigöötanmaanpystykorva, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, pohjanpystykorva, portugalinpodengot, samojedinkoira Linda Volarikova, Slovakia
harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jakutianlaika, jämtlanninpystykorva, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, shiba, shikokunkoira, suomenpystykorva, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Pekka Teini
japaninpystykorva, grosspitzit, keeshond, mittelspitzit, pomeranian Tiina Taulos

Ryhmä 6
suomenajokoira Hans Almgren, Sweden
muut rodut Angel Garach Domech, Spain


Junior Handler
Keski-Pohjanmaan kennelpiirin
piirinmestaruuskilpailu ja SM-osakilpailu Antoan Hlebarov

Ryhmäkilpailut
FCI 1 Charlotte Höier
FCI 3 Knut Sigurd Wilberg
FCI 4 Elena Gindullina
FCI 5 Laurent Heinesche
FCI 6 Hans Almgren

Paras veteraani Pekka Teini
Paras kasvattajaryhmä Jussi Liimatainen
Best in Show Angel Garach Domech