Tuomarit

Lauantaina 20.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 6, 8, 9
Sunnuntaina 21.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 5, 7, 10


TUOMARILISTA PÄIVITETTY 13.2.

Lauantai

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Andras Polgar, Serbia
appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bukovinankoira, dogo argentino, estrelanvuoristokoirat, hovawart, keskiaasiankoira, newfoundlandinkoira, suursnautserit,  tiibetinmastiffi, venäjänmustaterrieri Andras Polgar, Serbia
napolinmastiffi Kresten Scheel, Tanska
apinapinseri, bokseri, englanninbulldoggi, kääpiöpinseri Maija Lehtonen
bordeauxindoggi, bullmastiffi, pyreneittenmastiffi Myrna Shiboleth, Israel
kääpiösnautserit, snautserit Stavros Argyrou, Kypros
bernhardinkoirat, kaukasiankoira, landseer, mastiffi, pinseri, pyreneittenkoira, shar pei, tanskandoggit Eva Nielsen, Ruotsi
muut Kristiina Niemelä

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Maija Lehtonen
kaikki rodut Csilla Juhász, Unkari

Ryhmä 6
suomenajokoira Maija Lehtonen
muut Diane Stewart-Ritchie, Irlanti

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Maija Lehtonen
amerikancockerspanieli Andras Polgar, Serbia
cockerspanieli, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo Riitta Niemelä
englanninspringerspanieli, kiharakarvainen noutaja, portugalinvesikoira, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli, viiriäiskoira Viveca Lahokoski
muut Liam Moran, Irlanti

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Goran Gladic
bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, tiibetinterrieri Anca Giura, Romania
kromfohrländer, villakoirat Goran Gladic
bichon frisé, havannankoira, kiinanharjakoira Jenna Leino
griffon belge, griffon bruxellois, lhasa apso, löwchen, mopsi, petit brabancon, tiibetinspanieli, venäjänbolonka, venäjäntoyt Kresten Scheel, Tanska
coton de tuléar, maltankoira, papillon, phalène, prahanrottakoira, shih tzu Lisbeth Campbell, Norja
bolognese, chihuahuat Myrna Shiboleth, Israel
ranskanbulldoggi, japanese chin Eva Nielsen, Ruotsi

Ryhmäkilpailut

2 Andras Polgar, Serbia
4 Csilla Juhász, Hungary
6 Diane Stewart-Ritchie, Ireland
8 Liam Moran, Ireland
9 Lisbeth Campbell, Norway
Paras veteraani Andras Polgar, Serbia
Paras kasvattajaryhmä Anca Giura, Romania

Sunnuntai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Kresten Scheel, Tanska
belgianpaimenkoirat, bordercollie, brienpaimenkoira, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat,  itäeuroopanpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, serra de airesinpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgi pembroke Kresten Scheel, Tanska
bergamasco, ceskoslovensky vlcak, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, sileäkarvainen collie Kristiina Niemelä
australianpaimenkoira Lisbeth Campbell, Norja
saksanpaimenkoirat Maija Lehtonen
shetlanninlammaskoira, tsekinpaimenkoira Piia Enlund
partacollie, schapendoes Andras Polgar, Serbia
australiankelpie, beaucenpaimenkoira, bouvier, kuvasz, maremmano-abruzzese, mudi, owczarek podhalanski Eva Nielsen, Ruotsi
muut Myrna Shiboleth, Israel

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Stavros Argyrou, Kypros
australianterrieri, bullterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kääpiöbullterrieri, norwichinterrieri,  sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri, walesinterrieri, vehnäterrieri Goran Gladic
lakelandinterrieri, parsonrussellinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Liam Moran, Irlanti
cairnterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, englanninkääpiöterrieri, irlanninterrieri, jackrusselinterrieri, kerrynterrieri, norfolkinterrieri, saksanmetsästysterrieri Andras Polgar, Serbia
muut Anca Giura, Romania

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva) Stavros Argyrou, Kypros
harmaa norjanhirvikoira, japaninpystykorva, jämtlanninpystykorva, laikat, musta norjanhirvikoira, pomeranian, shiba, valkoinen ruotsinhirvikoira Lisbeth Campbell, Norja
basenji, islanninlammaskoira, karjalankarhukoira, kishunkoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, pohjanpystykorva, portugalinpodengot, suomenpystykorva Maija Lehtonen
kaanaankoira Myrna Shiboleth, Israel
buhund, lapinporokoira, meksikonkarvatonkoirat, ruotsinlapinkoira, siperianhusky, suomenlapinkoira Riitta Niemelä
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit Stavros Argyrou, Kypros
akita, alaskanmalamuutti, amerikanakita, chow chow, etnankoira, faaraokoira Eva Nielsen, Ruotsi
muut Csilla Juhász, Unkari

Ryhmä 7
punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Liam Moran, Irlanti
muut Diane Stewart-Ritchie, Irlanti

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Outi Piisi-Putta
azawakh, englanninvinttikoira, espanjanvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Csilla Juhász, Unkari
afgaaninvinttikoira, italianvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, whippet Outi Piisi-Putta

Junior Handler Viveca Lahokoski

Ryhmäkilpailut

1 Myrna Shiboleth, Israel
3 Anca Giura, Romania
5 Dagmar Klein (päivitetty 9.7), Romania
7 Diane Stewart-Ritchie, Ireland
10 Outi Piisi-Putta
Paras veteraani Goran Gladic
Paras kasvattajaryhmä Stavros Argyrou, Cyprus
Best in Show Kresten Scheel, Denmark