Internationell utställning 11-12/7/2020

Internationell utställning 11-12/7/2020

Kalajoki – Internationell utställning
På lördagen 11/7 bedöms FCI grupperna 2, 7, 8, 9 och 10
På söndagen 12/7 bedöms FCI grupperna 1, 3, 4, 5 och 6
Även valpar 7-9 mån

Anmälningsinfo uppdateras under året 2020

Domarlista

Lördag

FCI 2
Reservdomare till alla grupp 2 raser Knut Sigurd Wilberg, Norway
aidi, Cimarron Uruguayo, engelsk bulldogg, pyreneerhund, pyreneisk mastiff, rafeiro do alentejo, rottweiler, schnauzer, peppar & salt, schnauzer, svart, shar pei, tibetansk mastiff Angel Garach Domech, Spain
berner sennenhund, newfoundlandshund Charlotte Höier, Denmark
affenpinscher, anatolisk herdehund, bordeauxdogg, boxer, broholmer, cane corso, centralasiatisk ovtcharka, ciobanesc romanesc de bucovina, dobermann, grand danois, blå, grand danois, guld och tigrerad, grand danois, svart och harlekin, hovawart, kaukasisk ovtcharka, Kraski Ovcar, st bernhardshund,korth., st bernhardshund,långh. Elena Gindullina, Russian Federation
bullmastiff, cao de castro laboreiro, cao fila de sao miguel, dogo argentino, dogo mallorquin, estrela mountain dog, korth., estrela mountain dog, långh., fila brasileiro, grosser schweizer sennenhund, hollandse smoushond, landseer, leonberger, mastiff, napolitansk mastiff, riesenschnauzer, peppar & salt, riesenschnauzer, svart, sarplaninac, spansk mastiff, svart terrier, tornjak, tosa, österrikisk pinscher Hans Almgren, Sweden
appenzeller sennenhund, Dogo Canario, dvärgpinscher, entlebucher sennenhund, pinscher Kaisa Metteri-Gold
dansk-svensk gårdshund, dvärgschnauzer, peppar & salt, dvärgschnauzer, svart, dvärgschnauzer, svart & silver, dvärgschnauzer, vit Kimmo Mustonen

FCI 7
Reservdomare till alla grupp 7 raser Hans Almgren, Sweden
gordon setter, stabyhoun Hans Almgren, Sweden
andra raser Linda Volarikova, Slovakia

FCI 8
Reservdomare till alla grupp 8 raser Antoan Hlebarov, Bulgaria
American Water Spaniel, amerikansk cocker spaniel, barbet, cocker spaniel, kooikerhondje, nova scotia duck tolling retriever, portugisisk vattenhund, spansk vattenhund, wachtelhund Alenka Pokorn, Slovenia
field spaniel, irländsk vattenspaniel Antoan Hlebarov, Bulgaria
chesapeake bay retriever, clumber spaniel, curly-coated retriever, engelsk springer spaniel, flat-coated retriever, lagotto romagnolo, sussex spaniel, welsh springer spaniel, wetterhoun Laurent Heinesche, Luxembourg
golden retriever, labrador retriever Pekka Teini
Russian spaniel Tiina Taulos

FCI 9
Reservdomare till alla grupp 9 raser Angel Garach Domech, Spain
griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, kinesisk nakenhund, kromfohrländer, Markiesje, pekingese, petit brabancon, phalene, shih tzu Angel Garach Domech, Spain
bolognese, bostonterrier, chihuahua,korth., coton de tulear Antoan Hlebarov, Bulgaria
mops Charlotte Höier, Denmark
tibetansk terrier Hans Almgren, Sweden
bichon havanais, papillon Juha Kares, Usa
bichon frise, chihuahua,långh. Jussi Liimatainen
cavalier king charles spaniel, king charles spaniel, lhasa apso Knut Sigurd Wilberg, Norway
Russian toy, korthårig, Russian toy, långhårig, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Laurent Heinesche, Luxembourg
löwchen, malteser, pražský krysarík, tibetansk spaniel Rade Vesic, Serbia
dvärgpudel, grå, aprikos och röd, dvärgpudel, svart, brun och vit, mellanpudel, grå, aprikos och röd, mellanpudel, svart, brun och vit, stor pudel, grå, aprikos och röd, stor pudel, svart, brun och vit, toypudel Sanna Koponen
fransk bulldogg Tiina Taulos

FCI 10
Reservdomare till alla grupp 10 raser Jussi Liimatainen
azawakh, borzoi, greyhound, italiensk vinthund, whippet Attila Czeglédi, Hungary
afghanhund, spansk vinthund Jussi Liimatainen
irländsk varghund, magyar agar, polsk vinthund, saluki, skotsk hjorthund, sloughi Kaisa Metteri-Gold

Finaler

FCI 2 Hans Almgren
FCI 7 Linda Volarikova
FCI 8 Alenka Pokorn
FCI 9 Rade Vesic
FCI 10 Attila Czeglédi
Bästa veteran Antoan Hlebarov
Bästa uppfödargrupp Kaisa Metteri-Gold


Söndag


FCI 1
Reservdomare till alla grupp 1 raser Attila Czeglédi, Hungary
australian cattle dog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, beauceron, belgisk vallhund,groenendael, belgisk vallhund,laekenois, belgisk vallhund,malinois, belgisk vallhund,tervueren, bergamasco, border collie, bouvier des ardennes, bouvier des flandres, cao da serra de aires, ceskoslovensky vlcak, Ciobanesc Romanesc Carpatin, gos d’atura catalá, holländsk vallhund, korthårig, holländsk vallhund, långh., holländsk vallhund, strävh., Hrvatski Ovcar, komondor, mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, puli, andra färger, puli, vit, pumi, syd-rysk ovtcharka, Vostochnoevropejskaya Ovcharka Alenka Pokorn, Slovenia
miniature american shepherd, schapendoes Antoan Hlebarov, Bulgaria
lancashire heeler, saarloos wolfhond, slovakisk cuvac, welsh corgi, pembroke, vit herdehund Attila Czeglédi, Hungary
korthårig collie, långhårig collie, maremmano-abruzzese, welsh corgi, cardigan Charlotte Höier, Denmark
shetland sheepdog Hans Almgren, Sweden
briard Linda Volarikova, Slovakia
bearded collie, berger picard, Chodsky Pes, Ciobanesc Romanesc Mioritic, old english sheepdog, Perro de pastor mallorquin, pyreneisk vallhund korthårig, pyreneisk vallhund långhårig, schipperke, schäfer, schäfer, långhårig, ungersk kuvasz Rade Vesic, Serbia

FCI 3
Reservdomare till alla grupp 3 raser Knut Sigurd Wilberg, Norway
dandie dinmont terrier, manchester terrier Attila Czeglédi, Hungary
irländsk terrier, silky terrier, soft-coated wheaten terrier, staffordshire bull terrier, yorkshireterrier Juha Kares, Usa
amerikansk staffordshire terrier, bedlington terrier, bull terrier, cairn terrier, lakeland terrier, miniatyr bull terrier, parson russell terrier, skye terrier, tysk jaktterrier Jussi Liimatainen
australisk terrier, border terrier, jack russell terrier, west-highland white terrier Kaisa Metteri-Gold
airedale terrier, glen of imaalterrier, kerry blue terrier, norfolk terrier, norwich terrier, sealyham terrier, skotsk terrier, släthårig fox terrier, strävhårig fox terrier, welsh terrier Knut Sigurd Wilberg, Norway
American Hairless Terrier, Biewer, cesky terrier, engelsk dvärgterrier, Nihon Teria, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Tenterfield Terrier, terrier brasileiro, toy fox terrier Rade Vesic, Serbia

FCI 4
Reservdomare till alla grupp 4 raser Antoan Hlebarov, Bulgaria
alla raser Elena Gindullina, Russian Federation

Ryhmä 5
Reservdomare till alla grupp 5 raser Laurent Heinesche, Luxembourg
isländsk fårhund Attila Czeglédi, Hungary
volpino italiano Juha Kares, Usa
alaskan malamute, finsk lapphund, lapsk vallhund Kimmo Mustonen
american akita, eurasier Knut Sigurd Wilberg, Norway
akita, American Eskimo Dog, basenji, cirneco dell’etna, Dansk Spids, faraohund, grönlandshund, hokkaido, hälleforshund, kleinspitz, andra färger, kleinspitz, svart och brun, kleinspitz, vit, siberian husky Laurent Heinesche, Luxembourg
chow chow, kishu, mexikansk nakenhund, liten, mexikansk nakenhund, mellan, mexikansk nakenhund, stor, norrbottenspets, norsk buhund, perro sin pelo del peru liten, perro sin pelo del peru medelstor, perro sin pelo del peru stor, podenco ibicenco,kårth., podenco ibicenco,strävh., podengo portugues medio cerdoso, podengo portugues pequeno cerdoso, podengo portugues pequeno liso, Podengo Português, cerdoso, grande, Podengo Português, liso, grande, Podengo Português, liso, médio, samojedhund, västgötaspets Linda Volarikova, Slovakia
Anjing kintamani-bali, canaan dog, Canadian Eskimo Dog, finsk spets, Jakutskaja lajka, jämthund, kai, karelsk björnhund, korea jindo dog, lunnehund, norsk älghund, grå, norsk älghund, svart, Podenco Canario, rysk-europeisk laika, shiba, shikoku, svensk lapphund, svensk vit älghund, taiwan dog, Thai Bangkaew Dog, thai ridgeback dog, västsibirisk laika, östsibirisk laika Pekka Teini
grossspitz, svart och brun, grossspitz, vit, japansk spets, keeshond, mittelspitz, andra färger, mittelspitz, svart och brun, mittelspitz, vit, pomeranian Tiina Taulos

FCI 6
finsk stövare Hans Almgren, Sweden
andra raser Angel Garach Domech, Spain


Junior Handler Antoan Hlebarov

Finaler

FCI 1 Charlotte Höier
FCI 3 Knut Sigurd Wilberg
FCI 4 Elena Gindullina
FCI 5 Laurent Heinesche
FCI 6 Hans Almgren
Bästa veteran Pekka Teini
Bästa uppfödargrupp Jussi Liimatainen
Best in Show Angel Garach Domech