International Dog Show 20.-21.7.2019

Kalajoki – International Dog Show
On Saturday 20.7. will be judged FCI groups 2, 4, 6, 8, 9
On Sunday 21.7. will be judged FCI groups 1, 3, 5, 7, 10

List of judges updated 13.2.

Entries

Closing dates for paper entries: 20.5./17.6. (see entry fees)
Online entry closes:  24.6.

LINK TO RESULTS

SCHEDULE INT SHOW updated 8.7.19

INFO letter

There are two different shows at Kalajoki; Group Show 19.7. and IDS 20.-21.7. – please select show carefully at online-entry. It’s not possible to change show day after entry.
Discount of 2nd dog only for same day show and when entry is made at the same time.

On-line entry : www.showlink.fi -> ONLINE-ENTRY

When you enter your dog via the Showlink online entry, the entry fee will be paid with credit card (or via web bank, if you are a resident in Finland). Please DO NOT pay in advance but use our online entry payment.


Entry fees for Int Dog Show 20.-21.7.


Entry fee before 20.5. :
38€ / 1st dog
33€ / 2nd etc. dog of the same owner
33€ / puppy and veteran class
veterans over 10 years to vet-class 0 €
Junior Handler 10€

Entry fee between 21.5. – 17.6.:
43€ / 1st dog
38€ / 2nd etc. dog of the same owner
38€ / puppy and veteran class
veterans over 10 years to vet-class 0 €
Junior Handler 10€

Entry fee between 18.6.-24.6. (only online-entry):
50€ / dog
Junior Handler 10€

Discount of 2nd dog only for same day show and when entry is made at the same time. Discount will be counted from full entry fee dogs, not from puppies or veterans.

If entry is sent by post, send your entries using Kennel Club entry form to the address:

Kalajoki INT
PL 50
02771 ESPOO

Finland

Bank information for entries from abroad (when sent by mail)
IBAN FI20 4754 0010 0628 67
BIC/SWIFT POPFFI22
To: Keski-Pohjanmaan kennelpiiri ry

Please note!
The copy or receipt of the payment must be enclosed with the entry forms. Entry forms without a copy of the receipt attached will be returned!

To enter in championclass a championship certificate is needed.
To enter in working class a WCC (working class certificate) is needed.
If mentioned certificates are missing, the dog will be automatically entered in ”Open Class”.

Please, send copies to info@showlink.fi with show and dog’s information, if copies are not attached to entry form or online-entry.

Cropped and docked dogs
Cropped and docked dogs born after 1.1.2001 are not allowed to participate shows held in Finland.

Vaccination instructions for the Show
The show is subject to the vaccination directions approved by the Finnish Kennel Club. The organizers are obliged to inspect vaccination certificates for all dogs taking part. All dogs participating in the Show or trials must have a valid certificate of vaccination against distemper and rabies.Please, check the custom regulations for importing dogs to Finland. Check also your own country’s regulations when turning back.

Anti-Doping
The Anti-Doping rules, approved by the Council of the Finnish Kennel Club (27.11.2005) have come into force on 1.1.2007. These rules concern all the shows, trials and tests approved by the Finnish Kennel Club. Visit also www.kennelliitto.fi for current information.

Questions concerning show entries Showlink Oy,
on weekdays 11–17 tel. +3589 8873 0320 e-mail: info@showlink.fi

Judges


On Saturday 20.7. will be judged FCI groups 2, 4, 6, 8, 9
On Sunday 21.7. will be judged FCI groups 1, 3, 5, 7, 10

List updated 13.2.

Saturday

FCI  2
Reserve judge Andras Polgar, Serbia
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Black Russian Terrier, Central Asian Ovtcharka, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dogo Argentino, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Giant Schnauzer, black, Giant Schnauzer, pepper and salt, Hovawart, Newfoundland, Tibetan Mastiff Andras Polgar, Serbia
Caucasian Ovtcharka, German Pinscher, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle, Landseer, Mastiff, Pyrenean Mountain Dog, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired, Shar Pei Eva Nielsen, Sweden
Napolitan Mastiff Kresten Scheel, Denmark
Aidi, Alentejo Mastiff, Anatolian Shepherd Dog, Austrian Pinscher, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Cao Fila de Sao Miguel, Danish-Swedish Farmdog, Dobermann, Dogo Canario, Entlebuch Cattle Dog, Fila Brasileiro, Great Swiss Cattle Dog, Hollandse Smoushond, Italian Cane Corso, Karst Shepherd Dog, Leonberger, Majorca Mastiff, Rottweiler, Sarplaninac, Spanish Mastiff, Tornjak, Tosa, Uruguayan Cimarron Kristiina Niemelä
Affenpinscher, Boxer, Bulldog, Miniature Pinscher Maija Lehtonen
Bullmastiff, Dogue de Bordeaux, Pyrenean Mastiff Myrna Shiboleth, Israel
Miniature Schnauzer, black, Miniature Schnauzer, black and silver, Miniature Schnauzer, pepper and salt, Miniature Schnauzer, white, Schnauzer, black, Schnauzer, pepper & salt Stavros Argyrou, Cyprus

FCI  4
Reserve judge Maija Lehtonen
all breeds Csilla Juhász, Hungary

FCI  6
Finnish Hound Maija Lehtonen
other breeds Diane Stewart-Ritchie, Ireland

FCI  8
Reserve judge Maija Lehtonen
American Cocker Spaniel Andras Polgar, Serbia
American Water Spaniel, Barbet, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Field Spaniel, Frisian Water Dog, Golden Retriever, Irish Water Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Spanish Waterdog, Sussex Spaniel Liam Moran, Ireland
Cocker Spaniel, Labrador Retriever, Lagotto Romagnolo Riitta Niemelä
Curly Coated Retriever, English Springer Spaniel, Flat Coated Retriever, German Spaniel, Portuguese Water Dog, Welsh Springer Spaniel Viveca Lahokoski

FCI  9
Reserve judgeGoran Gladic
Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel, Pekingese, Tibetan Terrier Anca Giura, Romania
French Bulldog, Japanese Chin Eva Nielsen, Sweden
Kromfohrländer, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Goran Gladic
Bichon Frisé, Bichon Havanais, Chinese Crested Dog Jenna Leino
Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Lhasa Apso, Little Lion Dog, Petit Brabancon, Pug, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired, Russkaja Tsvetnaja Bolonka, Tibetan Spaniel Kresten Scheel, Denmark
Coton de Tuléar, Maltese, Papillon, Phalène, Pražský Krysarík, Shih Tzu Lisbeth Campbell, Norway
Bolognese, Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Myrna Shiboleth, Israel


Group Finals on Saturday
2 Andras Polgar, Serbia
4 Csilla Juhász, Hungary
6 Diane Stewart-Ritchie, Ireland
8 Liam Moran, Ireland
9 Lisbeth Campbell, Norway
Best Veteran Andras Polgar, Serbia
Best Breeder’s Group Anca Giura, Romania

Sunday

FCI  1
Reserve judge Kresten Scheel, Denmark
Bearded Collie, Schapendoes Andras Polgar, Serbia
Australian Kelpie, Beauceron, Bouvier des Flandres, Kuvasz, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Mudi, Tatra Shepherd Dog Eva Nielsen, Sweden
Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Border Collie, Briard, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, East-European Shepherd, Lancashire Heeler, Old English Sheepdog, Portuguese Sheepdog, South-Russian Ovtcharka, Welsh Corgi Pembroke Kresten Scheel, Denmark
Bergamasco, Catalan Sheepdog, Ceskoslovensky Vlcak, Collie Rough, Collie Smooth, Croatian Sheepdog, Majorca Shepherd Dog, Romanian Carpathian Shepherd Dog, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog Kristiina Niemelä
Australian Shepherd Lisbeth Campbell, Norway
German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat Maija Lehtonen
Australian Cattle Dog, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Berger Picard, Bouvier des Ardennes, Komondor, Long-haired Pyrenean Sheepdog, Miniature American Shepherd, Polish Lowland Sheepdog, Puli, other colors, Puli, white, Pumi, Schipperke, Short-haired Pyrenean Sheepdog, Slovakian Chuvach, Welsh Corgi Cardigan, White Swiss Shepherd Dog Myrna Shiboleth, Israel
Chodsky Pes, Shetland Sheepdog Piia Enlund

FCI  3
Reserve judge Stavros Argyrou, Cyprus
Airedale Terrier, American Hairless Terrier, American Staffordshire Terrier, American Toy Fox Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Brazilian Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Japanese Terrier, Manchester Terrier, Rat Terrier, ratonero bodeguero andaluz, Skye Terrier, Yorkshire Terrier Anca Giura, Romania
Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, German Hunting Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Norfolk Terrier Andras Polgar, Serbia
Australian Silky Terrier, Australian Terrier, Bull Terrier, Fox Terrier, Wire-haired, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Miniature Bull Terrier, Norwich Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tenterfield Terrier, Welsh Terrier Goran Gladic
Fox Terrier, Smooth-haired, Lakeland Terrier, Parson Russell Terrier, West Highland White Terrier Liam Moran, Ireland

FCI  5
Reserve judge Stavros Argyrou, Cyprus
American Eskimo Dog, Canadian Eskimo Dog, Danish Spitz, Eurasier, Greenland Dog, Hokkaido, Hälleforshund, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Kai, Korea Jindo Dog, Peruvian Hairless Dog Large, Peruvian Hairless Dog Medium-sized, Peruvian Hairless Dog Miniature, Podenco Canario, Samoyed, Shikoku, Taiwan Dog, Thai Bangkaew Dog, Thai Ridgeback, Volpino Italiano Csilla Juhász, Hungary
Akita, Alaskan Malamute, American Akita, Chow Chow, Cirneco dell’Etna, Pharaoh Hound Eva Nielsen, Sweden
East-Siberian Laika, Japanese Spitz, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Russian-European Laika, Shiba, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, West-Siberian Laika, Zwergspitz (Pomeranian) Lisbeth Campbell, Norway
Basenji, Finnish Spitz, Iceland Sheepdog, Karelian Bear Dog, Kishu, Norrbottenspitz, Norwegian Lundehund, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Swedish Vallhund Maija Lehtonen
Canaan Dog Myrna Shiboleth, Israel
Finnish Lapponian Dog, Lapponian Herder, Mexican Hairless Dog Intermediate, Mexican Hairless Dog Miniature, Mexican Hairless Dog Standard, Norwegian Buhund, Siberian Husky, Swedish Lapphund Riitta Niemelä
Grossspitz (Giant Spitz), black and brown, Grossspitz (Giant Spitz), white, Kleinspitz (Miniature Spitz), black and brown, Kleinspitz (Miniature Spitz), klein, white, Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours, Mittelspitz (Medium size Spitz), black and brown, Mittelspitz (Medium size Spitz), other colors, Mittelspitz (Medium size Spitz), white, Wolfsspitz (Keeshond) Stavros Argyrou, Cyprus

FCI  7
Irish Red and White Setter, Irish Red Setter Liam Moran, Ireland
other breeds Diane Stewart-Ritchie, Ireland

FCI  10
Reserve judge Outi Piisi-Putta
Azawakh, Borzoi, Greyhound, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Polish Greyhound, Sloughi, Spanish Greyhound Csilla Juhász, Hungary
Afghan Hound, Deerhound, Italian Greyhound, Saluki, Whippet Outi Piisi-Putta


Junior Handler Viveca Lahokoski

Groups Finals on Sunday

1 Myrna Shiboleth, Israel
3 Anca Giura, Romania
5 Maija Lehtonen
7 Diane Stewart-Ritchie, Ireland
10 Outi Piisi-Putta
Best Veteran Goran Gladic
Best Breeder’s Group Stavros Argyrou, Cyprus
Best in Show Kresten Scheel, Denmark